• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mencuna
  • https://twitter.com/mencunakonaklar
Mençuna Şelalesi
Mençuna Konakları

 ARTVİN OTELLERİ

Artvin Pansiyonları
Artvin Bungalov
Arhavi Otel

Arhavi otel

                                                              Arhavi otel

Artvin otelleri

Artvin otel konaklama

Mençuna Şelalesi

Mençuna şelalesi

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam54
Toplam Ziyaret746290
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.208832.3378
Euro34.786334.9257
Hava Durumu

Mençuna Konakları - Artvin Arhavi Otelleri - Ahşap Bungalov Evler

Mençuna Konakları

Mençuna Konakları - 0 532 485 4958 - Mençuna Şelalesi Manzaralı

 

artvin-arhavi-bali

Artvin Arhavi Balı

     Birbirinden faydalı özelliğe sahip olan Artvin Arhavi balı şehrin yaylarında bulunan bin bir çeşitteki çiçeklerden üretilir. Bal bu adını kestane ağaçlarının çiçeklerinden çıkan özlerden almaktadır.  Özellikle kestane ağaçlarının çiçek açtığı haziran aylarında kestane balı üretimi daha yoğundur. Şifa kaynağı olarak da bilinen bu bal özellikle grip ve soğuk algınlığına karşı koruyarak bağışıklık sistemini güçlendirmesi sayesinde ilgi odağı olmaktadır.

       Artvin bölgesinde özel floranın bulunması burada yapılan balı daha farklı hale getirmektedir. Dünyada bozulmayan tek bal olmasıyla da ünlü kestane balı acımsı ve hafif buruk bir tada sahiptir. Diğer bal türlerine kıyasla biraz daha koyu renkli ve yoğun olan bu bal bu yönüyle diğerlerinden kolayca ayrılır.

 artvin arhavi kestane bali

Hakiki Doğal Kestane Balı

       Hakiki doğal kestane balı için en doğru adres Artvin’dir. Başta kestane çiçekleri olmak üzere orman bitkileri ve ıhlamur ağacı çiçeklerinden de elde edilen kestane balı mutlaka organik ve doğal olmalıdır. Artvin bölgesinde kestane ağacı çok sayıda olduğundan bu ağaçlar bölge genelinde koruma altına alınmıştır. Böylece en doğal ve hakiki kestane balı Artvin bölgesinde rahatça elde edilmektedir.

       Organik kestane balının anlamanın çeşitli yöntemleri vardır. Buna göre bal buzdolabında şekerlenmemeli, yoğun ve akışkan olmalıdır. Gerçek bal uzun yıllar boyunca dayanabilme özelliğine sahiptir ve kesintisiz şekilde akar. Eğer bal buzdolabında katılaşmaya yaklaşmıyorsa o balın doğal olmadığı ifade edilir. Artvin Arhavi kestane balı doğal ortamda üretilen bir bal olup, saklanırken temiz cam kavanozlarda ve normal oda sıcaklığında saklanmalıdır.

Organik Karakovan Balı

         Organik karakovan balı arıların doğal çiçek özlerinden getirdiği balı oyuk halde olan ağaç kütüğünün içinde biriktirmesiyle elde edilir. Bu balın özünde kestane, ıhlamur, böğürtlen, likaba, orman gülü, yayla ve doğal kır çiçekleri vardır. Karadeniz’in yüksek kesimlerinde özellikle Kaçkar bölgesinde çiçek zenginliğinin çok olması bölgeden elde edilen balın daha kaliteli olmasını sağlar. Tüketiciye ulaştırılana kadar geçen süre biraz zahmetli olduğundan bu balın değeri biraz daha yüksektir ve arıcı sayısı biraz daha azdır. Hakiki karakovan balı yüzde yüz doğal olup Kafkas arıları tarafından yapılmaktadır. Diğer bal türlerinde bal mumu yer alırken karakovan balında Kafkas arıları yapıları gereği peteği tamamen doğal şekilde hazırlamaktadır.

 artvin kestane balı


Artvin Arhavi Kestane Balı

       Artvin Arhavi balı bölgenin doğal ve yeşil alan bakımından zengin olması sayesinde istenilen miktarda elde edilir. Kestanenin verdiği lezzete ve kokuya sahip olan bu bal acı tada sahip olduğundan halk arasında acı bal olarak da bilinir. Sağlık açısından çok çeşitli faydaları olduğu söylenen kestane balının mikrop öldürücü vardır. Bunun yanı sıra bu bal astım, kabızlık, mide yanması, solunum yolu enfeksiyonu, yanık ve yara tedavisi, kuru öksürük, sarılık, prostat, tansiyon, kolesterol, damar sertliği gibi sorunlara karşı olumlu etkiye sahiptir. Ayrıca kestane balının kilo kontrolü üzerinde de etkisi olduğu ifade edilir. Buna göre yemekten yarım saat önce bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı bal karıştırılıp içilmelidir. Açlık hissini bastıran bu karışım sağlıklı şekilde kilo vermeye de yardımcı olmaktadır.

Artvin Kestane Balı Fiyat

        Tamamen doğal olarak üretilen Artvin kestane balı özellikleri kadar fiyatıyla da merak konusu olmaktadır. Piyasada bu isimle satılan çok sayıda bal olmasına karşın bunların hepsi organik ya da hakiki değildir. Genellikle doğal olan kestane balının fiyat aralığı biraz daha yüksektir. Ülke genelinde kestane ağacı sayısının az olması balın fiyatlarının artmasına yol açar. Bu nedenle Artvin bölgesinde ağaçlar koruma altına alınmakta ve balın büyük kısmı burada üretilmektedir.

         Artvin Arhavi balı satın almadan önce organik balın hangi özelliklere sahip olduğu iyi bilinmelidir. Bu özellikleri sağlayan ve güvenilir olan adreslerden satın alınan kestane balı her zaman daha sağlıklıdır. İstenilen faydayı görebilmek için bal alışverişlerinde kıvam, lezzet ve renk konusunda son derece dikkatli davranılmalıdır.

artvin karakovan balı

Acı Ve Deli Bal

       Acı ve deli bal Karadeniz bölgesine özgü bir bal olup orman gülü adlı bitkiden elde edilir. Keskin tadı ve faydaları sayesinde günlük tüketiminde dikkatli olunması gereken bu bal genellikle bir kaşık kadar yenilir. Fazla tüketimi vücutta boğazda yanma, bulanık görme, kalp ritminde bozukluk, tansiyon düşmesi, gözde ve deride kızarma, kusma, baş ağrısı, bulantı, baş dönmesi gibi durumlara yol açmaktadır. Yeterli miktarda tüketildiğinde ise deli ve acı bal bağışıklık ve sinir sistemini düzenler, ağrı kesici etkisi vardır. Ayrıca grip, soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklarda daha çabuk iyileşmeyi sağlayan bu bal vücudu mikroplara karşı korumaktadır. Çok sayıda faydalı özelliği bulunan acı ve deli bal, Artvin kestane balı ve daha fazlası için en doğru adres tercih edilmelidir. Normal oda sıcaklığında saklanması gereken hakiki Artvin Arhavi balı 2019 yılında üretilen kestane balımızın kilosu 200-tl den satılmaktadır.

Artvin Otelleri
Arhavi Otelleri
Mençuna Şelalesi

Mençuna şelalesi

Artvin Arhavi Otelleri
Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim
Saat