• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mencuna
  • https://twitter.com/mencunakonaklar
Mençuna Şelalesi
Mençuna Konakları

 ARTVİN OTELLERİ

Artvin Pansiyonları
Artvin Bungalov
Arhavi Otel

Arhavi otel

                                                              Arhavi otel

Artvin otelleri

Artvin otel konaklama

Mençuna Şelalesi

Mençuna şelalesi

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam187
Toplam Ziyaret754696
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.883933.0157
Euro35.783235.9265
Hava Durumu

Mençuna Konakları - Artvin Arhavi Otelleri - Ahşap Bungalov Evler

Mençuna Konakları

Mençuna Konakları - 0 532 485 4958 - Mençuna Şelalesi Manzaralı

 

mencuna-selalesi

MENÇUNA ŞELALESİ, NEREDE? NASIL GİDİLİR? YOL TARİFİ

 

      Mençuna Şelalesi Karadeniz bölgesinin  en gözde turizm ili olan Artvin'in  Arhavi ilçesindedir. Büyüleyici özelliği ve doğa harıkası olan şelale, Karadeniz bölgesinin ve  Türkiye'nin en yüksek şelalesidir. Burada sizlere her yönü ile Mençuna Şelalesi hakkında detayli bilgi vereceğiz.  

 

Mençuna Şelalesi Hakkında Bilgi

        Karadeniz bölgesinin en büyük şelalesi olan Mençuna Şelalesi, Arhavi merkezinden 15 km uzaklıktadır. Kamilet vadisinde bulunan şelale yerli ve yabancı turistlerin cazibesi haline gelmiştir.  Şelaleye her yıl ilgi artarken yolunuz Artvin'e düşerse mutlaka gezmeniz ve görmeniz gereken yerlerinden birisidir. Karadeniz'in doğal güzelliğini yansıtan şelale, görenleri adeta hayran bırakıyor. Mençuna Şelalesi karların erimesi ve yaz yağmurlarının da yağması ile oldukça ürkütücü bir görüntüye sahip olan şelale iki bölümden oluşur. Şelalenin altında büyük bir göl olup suyunu içebilir ya da yüzebilirsiniz. Kırmızı benekli alabalıklara da ev sahipliği yapan şelalenin suyu, 200 metre sonra Kamilet deresine kavuşur. Yaklaşık 90 metre yüksekliğinden akan şelale rakım olarak tahminen 650-700 metre civarındadır. Şelale girişinde hiçbir kurum ve kuruluş adına ücret alınmamaktadır.

 

Mençuna Şelalesi

 

Mençuna Ne Demek? Mençuna'nın Anlamı Nedir?

      Kamilet vadisinde bulunan Mençuna Şelalesi o kadar meşhur oldu ki artık halk arasında o bölgeye de ''Mençuna'' denmeye başlanmıştır. Mençuna, kelime anlamıyla ''Mençu'', lazcada yanaşma anlamına gelmektedir. Aslında Mençuna isminin hangi dil kökendin geldiği tam olarak bilinmemektedir. Çünkü buralarda eskiden Ermenilerin de yaşadığı bilinmektedir. Ancak insanlar arasında Mençuna kelimesi genel olarak ''ulaşılması zor yer'' anlamıyla benimsenmiştir.

 

Mençuna Şelalesi - Arhavi

 

Mençuna Şelalesi Nerede?

         Mençuna Karadeniz bölgesinde Artvin iline bağlı bir sahil ilçesi olan Arhavi ilçesindedir. Mençuna Şelalesi, Arhavi merkezinden 15 km güneyde Kamilet Vadisi'nin içerisindedir. Arhavi merkezinden Çifte Köprü ( Çifte-Kemer köprüler)  istikametinde gidip, buradan sonra son 3,5 km yolu asfalt ama tek şeritli yolda gidilimelidir. Ancak bu dar yolda  15-20 metre aralıklarla cepler vardır. Karşıdan araç geldiğinde ceplere hangi araç yakın ise ceplere girip devam edebilirsiniz. Ancak şelalenin yanına kadar araçla gitmeniz mümkün değildir. Araçları otoparklarda veya yol kenarlarında bırakıp 20-30 dakikalık patika yoldan yürüyüp ulaşmanız gerekir.

 

Mençuna Şelalesi'ne Nasıl Gidilir?

 

           Mençuna şelalesine nasıl gidilir sorusuna  yanıt olarak  işin en kolay yolu özel araçla gitmenizdir. Kendine güvenen kişiler varsa 15 km'lik yolu  Arhavi merkezinden yürüyenler de vardır. Bunun yanında bisiklet ile de gidebileceğiniz gibi  yol boyu otostop da çekebilirsiniz. Şelaleye maalesef toplu taşıma bulunmamaktadır. Özel ticari taksi ile de 80-90 TL ödeyerek de gitmeniz mümkündür.

 

Mençuna Şelale

 

Mençuna Şelalesi Yol Tarifi

 

     Bulunduğunuz konuma bağlı olarak yol tarifi aşağıdaki gibidir:

       Rize, Trabzon tarafından gelirseniz Arhavi ilçesine girmeden Ortacalar levhasını takip edip sağa doğru  saparak ve Mençuna Şelalesi levhalarını da takip ederek dere solunuzda kalacak şekilde Çifte Kemer Köprülere kadar bu şekilde gitmelisiniz.

      Eğer Batum, Artvin, Hopa tarafından geliyorsanız Arhavi şehir merkezine girerek dereden beton köprüyü geçtikten sonra sola saparak Ortacalar ve Mençuna Şelalesi tabelalardan ayni şekilde        Çifte Kemer Köprülere kadar gidebilirsiniz.  

       Çifte Kemer Köprülere geldiğinizde, köprüyü geçer geçmez Mençuna Şelalesi tabelasından sağa döneceksiniz, bu sefer dere sağınızda olacak şekilde 3,5 km gittikten sonra Çay Alım Yeri ve Mençuna Restoran'ın önünde arabanızı park edebilirsiniz. Aracınızı park ettikten sonra 20 veya 30 dakikalık hafif yokuş bulunan patika yoldan ulaşmanız mümkündür.

    Bunların dışında navigasyon uygulamaları ile Mençuna Konakları, Mençuna Restoran veya Mençuna Şelalesi'ni aratarak bölgeye ulaşabilirsiniz.

 

Mençuna Şelalesi Artvin

 

Şelalesi Kaç Metre? 

       Mençuna Şelalesi kaç metre sorusuna gelince tahminen şelale 90 veya 100 metre yüksekliğindedir. Şelale, suyunu Sazlık Yaylasındaki küçük ırmakların birleşmesinden almakta ve iki kademe şeklinde dökülmektedir. Karların erimesi yada yağışlı günlerde şelalenin görünümü insanları korkutmaktadır. Bu zamanlarda yüksekten düşen suyun rüzgarı sebebiyle şelaleye yaklaşmanız mümkün değildir.

 

Mençuna Şelalelesi Arhavi-Artvin

 

Kamp Yerleri

      Mençuna Şelalesi bölgesinde kamp yerleri konusunda eksiklikler olup ücretli kamp yerleri bulunmamaktadır. Ancak Mençuna Şelalesi ve civarında kamp veya çadır kurabileceğiniz alanlar vardır. Bölge civarında her yerde çadır veya kamp kurabileceğiniz gibi en çok insanların tercih ettikleri yerler Mençuna Konakları ile Mençuna Restoran'ın bulunduğu bölgedir. Burası hem güvenli hem de ihtiyacınızı karşılamak için hizmetler içermesi sebebiyle tercih edilmekedir. Bölge daha çok yağışlı olmasından dolayı kamp ve çadır kuran arkadaşların restoranın önünde bulunan çay alım yerinin içinde çadır kurmalarını tavsiye ederim. En azından yağmur yağdığında üstü kapalı olması sebebiyle ıslanmanıza engel olacaktır. Hemen önünde elektrik direğinde aydınlatma lambası olması da avantajdır. Size tavsiyemiz çay alım yerinde çadır kurmak isterseniz jandarma bölgesi olduğundan Restoran veya Konaklama sahiplerini haberdar ediniz.

Mençuna Restoran

 

     Arhavi'nin en önemli turizm gözdelerinden biri olan Mençuna Şelalesinde dinlenip yemek yiyip çay içebileceğiniz bir mekan Mençuna Restoran. Restoran'da özellikle yöresel yemekler  ve kendine özgü Otlu Muhlama konusunda ün yapmış restoranlardan biridir. Bunların yanında Akçabat Köftesi, alabalık, turşu kavurma, laz böreği, peynir tava, ve karalahana sarması gibi yöresel önemli lezzetler arasındadır.

    
     Son zamanlarda özellikle tur firmaları tarafından yemek konusunda tercih edilen ve memnuniyet gören Mençuna Restoran  200 kişiyi ağırlıyabilecek kapasitededir. Mençuna restoranda namaz kılabileceğiniz mescit, umumi ücretli tuvaletler ve lavobalar bulunmaktadır.

     Arhavi'de doğa içerisinde nezih bir ortamda kahvaltı ve yemek yiyebileceğiniz bir mekan. Mençuna Restoran 20 çeşit ve açık büfe kahvaltısıyla sizlere en güzel lezzetleri tattırmaya devam ediyor.

Mençuna Şelalesi Konaklama

 

Mençuna Konakları

 

        Mençuna şelalesi civarında konaklama yapabileceğiniz  mekan sadece Mençuna Konakları'dır. Mençuna Şelalesine en yakın başka otel ve konaklama yerleri Arhavi merkezinde olup en az 15 km mesafededir. Mençuna konakları tam şelale ile karşısında orman ve dere manzaralıdır. Konaklardan sonra şelaleye yürüme mesafesi olup 20 veya 30 dakikada ulaşabilirsiniz. 

      Mençuna konakları şelaleye en yakın otel olması dolayısıyla buraya ziyarete gelen yerli ve  yabancı turistler konaklamamızı tercih etmektedirler. Bungalov konaklama evlerimizde daha çok doğa sever insanların yanında balayı çiftleri ile aileler tercih etmektedirler. Odalarımız tamamen ahşap ve otantik olup Arhavi otelleri ve konaklama yerlerinde en çok tercih edilen mekandır. Özellikle Artvin Arhavi civarı hayalinizde tatil ve seyahat yapmak niyetiniz varsa Artvin Arhavi otelleri hakkında müşteri yorumlarını okuyarak puanlamalarını incelemenizde yarar vardır. Artvin Arhavi'deki diğer otellerle fiyat, konum ve fotoğrafları karşılaştırınız. Mençuna Şelalesi ve Mençuna konakları hakkında müşteri ve ziyaretçi yorumlarını mutlaka okuyunuz.  En güzel konuma ve doğaya sahip olan Mençuna konakları tercih ederseniz iletişim bilgisine geçerek rezervasyon yapabilirsiniz.

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Artvin Otelleri
Arhavi Otelleri
Mençuna Şelalesi

Mençuna şelalesi

Artvin Arhavi Otelleri
Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim
Saat