• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mencuna
  • https://twitter.com/mencunakonaklar

    • MENÇUNA KONAKLARI
    • Gsm:0533 527 42 12
Mençuna Şelalesi

 ARHAVİ MENÇUNA ŞELALESİArtvin Konaklama 
Mençuna Konakları
 ARTVİN OTELLERİ
Artvin Pansiyonları
Artvin Bungalov

Artvin Bungalov Evleri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam88
Toplam Ziyaret384843
Hava Durumu

kamilet-vadisine-nasil-gidilir

Kamilet Vadisine Nasıl Gidilir ?
         
        Kamilet vadisi Artvin'in Arhavi ilçesinde bulunmaktadır. Konum olarak Arhavi ilçesinin güneyinde olup şehir merkezine 15 km uzaklıktadır. Vadiye gitmek için eğer  Rize istikametinden gelirseniz Arhavi ilçesine girmeden Ortacalar levhasını takip edip sağa  saparak ve Mençuna Şelalesi levhalarını da takip ederek dere solunuzda kalacak şekilde Çifte kemer köprülere kadar gideceksiniz.

Kamilet Vadisi
     
      Çifte kemer köprülere geldiğinizde köprüyü geçip hemen Mençuna Şelalesi tabelasınından sağa döneceksiniz, bu sefer dere sağınızda olacak şekilde 3,5 km gittikten sonra çay alım yeri ve Mençuna Restaurant'in olduğu yerde arabanızı park edebilirsiniz.


        Eğer Artvin Hopa tarafından geliyorsanız Arhavi şehir merkezine girerek dereden beton  köprüyü (kapisre Köprüsü) geçtikten sonra sola saparak Ortacalar ve Mençuna Şelalesi tabelalardan ayni şekilde gidebilirsiniz. Buraya aracını park ettikten sonra yaklaşık 30 km uzunluğunda olan vadiyi gezebilirsiniz.

Kamilet Vadisi


Doğa harıkası olarak değerlendirilen vadi; 1999 yılında Dünya Doğa Koruma Vakfı tarafından Avrupanın biyolojik çeşitlilik bakımından en değerli vadi olarak ilan etmiştir. Ve ayni zamanda acil korunması gereken 100 orman alanından biri olarak göstermiştir.

     
       Kamilet Vadisinde üç adet HES (Hidro Elekktrik Santralı) planmaktadır. Bunlardan biri  pasif durumda olup  hiçbir faaliyet göstermemektedir. Aktif durumda olan Mng firmasına ait Balsu Elekrik AŞ ye  bağlı olan Orta HES'dir.
Orta Hes Mng firmasi tarafından Kocakari yaylasından dereye inip Şahinkaya bölgesinde bulunan hidro elektrik santralıdır. Artvin il özel idaresinde imar plani Artvin il encümeninden geçmiş olup henüz ilan sürecindedir. Orta Hes özellikle yayla yolundan dereye yol çalışması yaparken büyük tahribatlara yol açmış ve onbinlerce ağacın kesilmesine yol açmıştır. Mng Holding tarafından planlanan hes projesi bugüne kadar vatandaşlar tarafından proje ve su kullanım anlaşmalarını iptali için açtiği davaları kazanmış olup yeni çet raporu hazırlanarak devam etmek istenmiştir.

Mng Orta Hes Yolu


        Kamilet vadisindeki Mng Holding tarafından yapılmak istenen bu proje için Arhavi halkı tarafından büyük tepki almıştır. Biz Arhavi'li olarak Mng'nin Arhavi'de fabrika ve yeni istihdam sağlayacak iş yerlerinin açmasını istiyoruz. Arhavi'nin Turizm cenneti olarak nitelendirilen vadide Hes yapmasını istemiyoruz. 

    Üçüncü Hes projesi ise Eyner Enerji ltd.şti tarafından planlanan Taşlikaya Hes'dir. Taşlikaya Hes gerek Arhavi halkı gerekse bölge halkı tarafından davalar açılmış sivil toplum örgütleri tarafından birlikte hareket edilerek mücadeleler verilmiştir. Netice itibariyle imar planı da çıkarılmış olan Taşlıkaya Hes Çet Raporu ile İmar planıın  koordinatları tutmadığından tekrar dava açılmış ve bu süreçte lisansı iptal edilerek Kamilet vadisi bir nebze rahatlamış oldu.

Artvin Otelleri

Arhavi Otelleri
 ARHAVİ OTELLERİ
Artvin Arhavi Otelleri
Artvin Arhavi Otelleri
Artvin Arhavi Otelleri
Artvin Arhavi Otelleri
Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim
Saat