• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mencuna
  • https://twitter.com/mencunakonaklar

    • MENÇUNA KONAKLARI
    • Gsm:0533 527 42 12
Mençuna Şelalesi

 ARHAVİ MENÇUNA ŞELALESİArtvin Konaklama 
Mençuna Konakları
 ARTVİN OTELLERİ
Artvin Pansiyonları
Artvin Bungalov

Artvin Bungalov Evleri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam88
Toplam Ziyaret384843
Hava Durumu

artvin-arhavi-mencuna-selalesi

Artvin Arhavi Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi


      Kamilet vadisinde bulunan şelale Artvin'in Arhavi ilçesindedir. Arhavi merkezden 13 km  içeridedir. Mençuna Şelalesinin toprakları Arılı köyü sınırları içerinde bulunup köylülerin dışında bilinmemekteydi. Ancak son dönemlerde medyanın da etkisiyle bu doğal güzelliği Doğu Karadeniz Bölgesi ve Artvin turizmine kazandırılmış oldu. Gerek yerel televizyonlar tarafından gerekse de Arhavi Belediyesi tarafından tanıtılan şelale, Mayısın son haftasında düzenlenen Mençuna Şenliği adıyla ulusal ve dünya turizminde tanınmaya başlandı.

      Şelale 90 metre yüksekliği ile Türkiye'nin en uzun şelalelerinden biridir. Özellikle yağışlı günlerde şelalenin büyüklüğü 40- 50 katı büyüyerek yanına dahi yaklaşılamamaktadır. Yağmurların yağmasıyla beraber Şelalenin büyümesi ile etrafında sis ve gürültüden  görkemli bir görüntü oluşturmaktadır. 

Mençunaya Nasıl Gidilir     


           Mençuna Şelalesine gitmek için ilk önce Artvin'in sahil ilçesi olan Arhavi merkezine gelmek zorundasınız. Eğer Samsun, Trabzon ve  Rize tarafından Arhavi'ye geliyorsanız; Arhavi ilçesine girmeden Ortacalar levhası bulunmaktadır. Ortacalar levhasına istikametinde  sağa doğru ayrılarak Kamilet deresini de solunuza alarak ilerleyeceksiniz. Hiç sapmadan vadi boyu devam edeceksiniz. 10 km ilerledikten sonra çifte köprü diğer adıyla çifte kemer köprülere varacaksınız.
       

 

Arhavi Çifte Kemer Köprüler            Çifte kemer köprü
yü geçer geçmez Mençuna Şelalesi tabelasını takip ederek sağa döneceksiniz. Bu sefer dereyi sağınıza alacak şekilde dere boyu 3,5 km gideceksiniz. Bu 3,5 km'lık yol biraz dardır ancak çoğu betonlanmış,  500-600 metrelik kısmi stabilize yoldur. 3,5 km yolun  sonunda sosyal tesisler; Mençuna Konaklama ve Mençuna Restorant bulunmaktadır. Hemen yanında da çay alım yeri bulunmaktadır. Aracınızı çay alım yerinin yanına koyabilirsiniz isterseniz de 100 metre ilerde Mençuna Köprüsüne kadar araçla bidebilirsiniz. Araç için burası son duraktır. Aracınızı burada park ettikten sonra 15-20 dakikalık yürüyüş sizi beklemektedir. Köprüyü geçtikten sonra  yol eğimli olmakla birlikte çocuk ve yaşlılarında  gidebileceği patika yoldur.


     Mençunaya gelirken mutlaka mayonuzu ve yağmurlukları almayı unutmayınız. Şelalenin  ya da Mençuna Köprüsü'nün altında yüzülecek güzel göletler bulunmaktadır. Mençuya patika yoldan giderken şelaleye kaç metre kaldığını gösteren levhalar mevcuttur. Bu levhalar çok önemli çünkü bazen gelen misafirlerimiz kaç metre kaldığını bilmediklerinden dolayı geri dönmektedirler. Bu patika yolda belli mesafelerde oturma bankları bulunmaktadır. 15-20 dakikalık yürüyüşten sonra görkemli şelaleye vardık derken hemen sağınızda altta bir şelale vardır bunu görürseniz hayal kırıklığına uğramayın...   Solunuza yukarı doğru bakın ve asıl 90 metre yükseklikteki Mençuna şelalesinin tadını çıkararak  bütün yorgunluğunuzu atın ve bol bol fotoğraf çekin.


Mençuna Konaklama Pansiyon


   Mençuna Konaklama ve Restorant keyfi...     Mençuna'nın tadını çıkardıktan sonra yavaş yavaş yine patika yollardan inerken ayakkabılarınızın iyi olması gerekir. Patika yolda toprak zeminde hele biraz da islaklık varsa kayma ihtimaliniz vardır. Aranızda yaşlı ve çocuklar varsa elini bırakmamanızı öneririz. Bu yorgunluktan sonra aracınızı park ettiğiniz yerde Mençuna Restorant'ta çay içebilir yemek yiyebilirsiniz. Mençuna Restorant'ta ''Otlu Muhlama''yı yemeden gitmemenizi öneririm. Bana bir gün yetmez ben vadiyi ve çevreyi gezmek ve görmek istiyorum derseniz size en iyi adres restoranın yanındaki Mençuna Konaklama tesisleridir.

 Mençuna Konakları

      Mençuna Konaklama tesisleri Artvin'in  Arhavi çevresinde en güzel otel, pansiyon ve konaklamalarda en iyi fiyat garantisi ile indirimler mevcuttur. Bungalovların balkonunda dere, şelale ve orman manzarasının karşısında çay içmek bir başka güzeldir. Çam kokan odalarda 24 saat sıcak su ve her türlü konfora sahip doğa dostu otel'dir. Artvin Arhavi Mençuna şelalesi konaklama hakkında müşteri değerlendirmeleri, puanlamaları ile fiyat karşılaştırmaları yaparak gelmeden önce iletişim bilgilerine başvurarak bize ulaşabilir yada web sitesinden online erken rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Konuğumuz olmanız dileğiyle....
      
 
Artvin Otelleri

Arhavi Otelleri
 ARHAVİ OTELLERİ
Artvin Arhavi Otelleri
Artvin Arhavi Otelleri
Artvin Arhavi Otelleri
Artvin Arhavi Otelleri
Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim
Saat